Curs de limbă și literatură română în parohia „Sfântul Mare Mucenic Nichita Romanul” Monte Compatri – San Cesareo

Cu ajutorul Domnului, vineri, 18 ianuarie 2019, în Parohia „Sf. Mare Mucenic Nichita Romanul” Monte Compatri – San Cesareo, a debutat cursul de limbă și literatură română dedicat copiilor și tinerilor din cuprinsul parohiei.

 

Cursul se înscrie într-un proiect prin care ne dorim să promovăm în rândul copiilor și tinerilor noștri valorile și frumusețea limbii și culturii române. Cursul este susținut de către doamna profesoară Valentina Popa.

 

Cursul va avea loc în fiecare vineri seara, începând cu orele 19°°, la Biserica „San Michele” din Monte Compatri (Piazza del Mercato Nr. 2).

 

Articolul poate fi vizualizat și pe site-ul oficial al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei


Partajați: