Taina Sfântului Maslu în parohia „Sf. Mare Mucenic Nichita Romanul” – Monte Compatri – San Cesareo

Cu ajutorul Domnului și cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, marți, 25 iunie 2019, în parohia „Sfântul Mare Mucenic Nichita Romanul” din localitatea Monte Compatri a avut loc Taina Sfântului Maslu, săvârșită de către un sobor de șapte preoți din zona Lazio, între care Preacucernicul Părinte Consilier Gheorghe Militaru și Preacucernicul Părintele Protopop Nicolae Strugaru, protoiereu al Protopopiatului Lazio III.

Cuvântul de învățătură de la finalul slujbei a fost ținut de către Preacucernicul Părinte Gheorghe Militaru de la Parohia „Intrarea Domnului în Ierusalim” – Roma V (Ostia), care le-a vorbit credincioșilor prezenți despre rolul pedagogic al suferinței și necesitatea prioritizării vindecării sufletești, prin care și boala capătă o altă perspectivă în Hristos Cel înviat.

În cuvântul de mulțumire, Preacucernicul Părinte Cristian Țuțuroi, parohul comunității, s-a îndreptat atât către soborul de preoți care au binevoit a împreună-sluji, dar și către toți credincioșii care s-au ostenit spre a participa la Taina Sfântului Maslu.

La final, parohia gazdă a organizat cu multă dragoste și cu multă râvnă o agapă frățească.

Slavă lui Dumnezeu pentru toate! 

Partajați: