Hramul Parohiei “Sfântul Mare Mucenic Nichita Romanul” – Monte Compatri-San Cesareo | Duminică – 15 septembrie 2019 (Sala Don Bassani din Monte Compatri)

Cu ajutorul Domnului și cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, duminică, 15 septembrie 2019, vom prăznui hramul Parohiei noastre, la pomenirea Sfântului Mare Mucenic Nichita Romanul.

 

În ajunul prăznuirii, sâmbătă, 14 septembrie 2019, începând cu orele 18.00, vom săvârși Vecernia Mare cu Litie, la Sala Don Bassani din Via Campogillaro Nr. 19, Monte Compatri.

 

În ziua praznicului, duminică, 15 septembrie 2019, vom începe slujba Utreniei de la orele 8.00 și Dumnezeiasca Liturghie de la orele 9.30, ce vor avea loc în aceeași locație, la Sala Don Bassani din Monte Compatri.

 

Un moment de mare încărcătură duhovnicească va fi reprezentat de așezarea spre închinare a Sfintelor Moaște ale Sfintei Mare Mucenițe Ecaterina, ale Sfântului Ierarh Andrei Șaguna, Mitropolitul Transilvaniei, și ale Cuviosului Gavriil Georgianul, minunate daruri oferite Parohiei noastre din purtarea de grijă și binecuvântarea Preasfințitului Părintelui nostru Episcop Siluan.

 

În contextul aceluiași eveniment, va avea loc și slujba de Te Deum la început de an școlar pentru copiii și tinerii din Parohia noastră care, de anul acesta, vor participa la un Curs de limbă, cultură și civilizație românească desfășurat în Școala Generală „I. C. Paolo Borsellino” din Monte Compatri, sub coordonarea doamnei profesor Valentina Popa.

 

După Dumnezeiasca Liturghie, toți cei prezenți se vor bucura împreună la o agapă frățească ce va fi pregătită de către comunitatea noastră.

 

Evenimentele dedicate prăznuirii Hramului parohiei noaste se vor încheia în seara zilei de duminică, 15 septembrie 2019, când, de la orele 18.00, tot la Sala Don Bassani din Monte Compatri, va avea loc slujba Acatistului Sfântului Mare Mucenic Nichita Romanul, săvârșit de un sobor de preoți din Protopopiatul nostru, în frunte cu Preacucernicul Părinte Protopop Nicolae Strugaru,

 

Vă așteptăm cu multă bucurie!

Partajați: