Hramul Parohiei „Sfântul Mare Mucenic Nichita Romanul” din Monte Compatri

Cu ajutorul Domnului si cu binecuvântarea Preasfintitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, duminică, 15 septembrie 2019, la prăznuirea Sfântului Mare Mucenic Nichita Romanul, comunitatea ortodoxă românească din Monte Compatri si-a prăznuit pentru a doua oară Hramul. Cu acest prilej a fost săvârsită Dumnezeiasca Liturghie de către părintele Cristian Tuturoi, alături de Cucernicul Părinte Diacon Ciprian Roman.

Înainte de Dumnezeiasca Liturghie, un moment de mare bucurie a emotionat pe cei prezenti, atunci când a fost pusă spre închinare racla cu Sfintele Moaste ale Sfântului Ierarh Andrei Saguna, Mitropolitul Transilvaniei, ale Sfintei Mare Mucenite Ecaterina si ale Cuviosului Gavriil Georgianul, dăruite Parohiei noastre cu binecuvântarea si din dragostea Preasfintitului Părinte Episcop Siluan. Alături de acesti Sfinti, cu purtarea de grijă a Preasfintitului Părinte Arhiereu-vicar Atanasie de Bogdania, în mijlocul comunitătii noastre a poposit însusi ocrotitorul ei, Sfântul Mare Mucenic Nichita Romanul fiind adus de la Episcopie si asezat spre închinare.

După Dumnezeiasca Liturghie, a avut loc slujba de binecuvântare a elevilor si studentilor la început de nou an scolar, la care au participat copiii si tinerii Parohiei noastre ce vor începe, pentru prima dată în Monte Compatri, un curs de limbă, cultură si civilizatie românească, coordonati fiind de către doamna profesor Valentina Popa.

La finalul Dumnezeiestii Liturghii, toti cei prezenti s-au bucurat împreună la agapa frătească pregătită cu multă râvnă de către credinciosii comunitătii noastre, rugând pe Domnul ca să răsplătească jertfa si dragostea celor implicati în buna desfăsurare si organizare a acestui eveniment festiv din viata Parohiei noastre.

Slavă lui Dumnezeu pentru toate! 

Partajați: